Cele Mai Inspirate Declaratii De Misiune Ale Celor Mai Cunoscute Firme

Declaratii De Misiune Inspirationale

Declaratia de misiune poate fi un instrument foarte valoros atunci cand vine vorba de motivatie: a ta si a echipei. Scrie pe hartie ce vrei sa faci cu afacerea ta, de ce aceasta exista, ce te motiveaza si chiar daca la inceput de drum vei putea realiza doar o mica parte din ce ti-ai propus, urmareste delaratia de misiune ca fiind busola afacerii tale si, in cele din urma vei reusi sa ajungi unde ti-ai propus.

Ia exemplu Amazon, care a fost infiintat pentru a vinde carti on-line, dar misiunea declarata acestuia a fost inca de la inceput „ sa fim cea mai centrata pe client companie de pe Pamant, unde clientii sa poata gasi orice si-ar putea dori sa cumpere online”.

Am facut o lista cu cele mai bune declaratii de misiune, in ideea ca te va ajuta atunci cand o sa doresti sa realizezi declaratie de misiune pentru afacerea ta. Asa ca, atunci cand vei utiliza ghidul nostru in 9 pasi pentru realizarea declaratiei de misiune, inspirita-te din exemplele gasite de echipa noastra, dar nu uita cele mai importante aspecte:

  • Declaratia de misiune trebuie sa arate angajatilor si clientilor unul sau doua obiective importante. Limiteaza numarul de cuvinte, utilizeaza-le pe cele mai importante astfel incat sa ai o declaratie usor de inteles si de tinut minte
  • Ai grija la greselile gramaticale. Au fost multe cazuri in care autorii au folosit virgula intre subiect si predicat!
  • Incearca sa exprimi realitatea afacerii tale si nu doar idei si concepte inspirate de la altii

Descarca documentul aici : Declaratii De Misiune – Exemple

CE SA FACI IN CONTINUARE
  • Descarca si ghidul pentru realizarea declaratiei de misiune