COVID-19 – Cash Flow Management

In aceste zile cand economia mondiala este afectata de noul coronavirus, reducand si schimband modul in care firmele isi desfasoara activitatea, este clar ca nevoia imediata de cash devine o problema comuna pentru toata lumea. Daca si afacerea ta se confrunta cu probleme de cash flow cauzate de socul economic prin care trecem, ar trebui sa implementezi un plan clar si concis care sa te ajute sa treci cu bine peste criza.

Afacerile isi pot organiza eforturile de a raspunde crizei, in special pentru a rezolva problemelor de cash-flow, prin implementarea unui plan in trei pasi simpli: 1. Evaluarea situatiei, 2. Implicarea partenerilor de afaceri, 3. Implementare

 • Evalueaza;                       
 • Implica;             
 • Implementeaza;

I. Evalueaza situatia

 • Actualizeaza-ti proiectiile de cash-flow pentru urmatoarele 13 luni, luand in considerare situatia actuala provocata de criza Covid-19;
 • Calculeaza nevoia de capital de lucru în contextul actual pentru perioada urmatoare;
 • Revizuieste toate contractele non-comerciale pentru care trebuie sa faci plati periodice si reconsidera-le utilitatea in urmatoarele luni;
 • Verifica daca ai active pe care le poti valorifica in urmatoarea perioada de timp;

II. Implica-ti partenerii de afaceri

Administrarea cash-flow-ului in situatii de criza trebuie sa fie prioritatea numarul unu pentru orice antreprenor, iar daca intampini dificultati cu acesta ar trebui sa fii onest cu toti partenerii de afaceri inca din momentul in care sesizezi problemele. In acest mod clientii, furnizorii sau finantatorii tai vor intelege situatia si nu vei lasa loc ambiguitatilor. Astfel:

 • In ordinea importantei, realizeaza o lista detaliata cu toti partenerii tai care vor fi afectati de problemele tale de cash-flow (angajati, furnizori, banci, actionari, etc);
 • Incearca sa contactezi bancile pentru a obtine linii de credit pentru acoperirea problemelor de cash-flow identificate;
 • Unde este posibil incearca sa renegociezi contractele cu furnizorii si clientii;
 • Stabileste un plan pentru fiecare din partenerii tai de afaceri (angajati, furnizori, banci, actionari, etc)

III. Implementeaza

Respecta ceea ce ai negociat cu partenerii tai la punctul 2  si vei putea reduce presiunea cauzata de noua situatie in care afacerea ta se afla. Astfel iti vei oferi timp pentru a gestiona situatia.

Analizeaza periodic situatia cash-flow-ului fata de ce ai previzionat la punctul 1 si fii atent la fiecare detaliu care se indeparteaza de la planul initial.

Repeta pasii de mai sus pe toata perioada crizei.

Este important sa realizezi si sa implementezi o strategie de gestionare a cash-flow-ului și a capitalului de lucru pe termen lung. Astfel vei putea identifica rapid problemele de cash si vei lua masurile ce se impun la timpul potrivit.

CE SA FACI MAI DEPARTE

Descarca noul model de cash-flow, cu ajutorul caruia vei putea sa-ti stabilesti nevoia de cash sau finantare cauzata de criza coronavirus:

Covid-19-cash-flow-management-ghid-gratuit