Etapele Inceperii Unei Afaceri

Ce presupune inceperea unei afaceri?

Cand incepi propria afacere, trebuie sa porti multe palarii. Poti sa ai idei excelente, dar pentru a le pune in practica trebuie sa faci fata aspectelor administrative sau manageriale. Trebuie sa fii obiectiv cand stabilesti ceea ce poti face. Lipsa experientei in management poate conduce la esecul afacerii. Nu trebuie sa-ti fie jena sa cauti sfatul expertilor, sa discuti cu alti antreprenori sau sa angajezi oameni cu cunostinte in domeniul tau, care te pot ajuta sa-ti administrezi afacerea.

Pasiunea, perseverenta si  gandirea inovativa pot imbunatati sansele de success. STII CE ITI DORESTI SA REALIZEZI? Hotararea, obiectivele clare, atentia la detalii, dar si motivarea celor cu care colaborezi  pot fi elementele de care ai nevoie pentru a atinge succesul si a creste afacerea.

Pe de alta parte, dorinta si perseverenta nu sunt suficiente pentru a reusi.  Se stie ca multi oameni stiu sa gateasca si sunt bucatari talentati si unii dintre ei pot visa sa-si deschida propriul restaurant. Totusi, piata este saturata, marjele de profit nu foarte mari, iar clientii au de unde sa aleaga. Pentru a avea success intr-o astfel de piata, trebuie sa incerci sa oferi ceva nou sau unic, adica trebuie sa te asiguri ca exista o piata suficient de mare si pentru afacerea ta, pentru ce doresti tu sa oferi, unde competitia nu este inca prea puternica .

Pana cand afacerea o sa inceapa sa aratate primele rezultate, este necesar sa-ti planifici fiecare pas, astfel incat sa reusesti sa treci peste perioada de inceput.

Cum poti planifica inceperea unei afaceri?

Urmeaza pasii de mai jos pentru a evita pericolele ce pot conduce la insuccesul afacerii tale:

 • Intocmeste planurile de afaceri si de marketing avand in vedere, in primul rand, nevoile clientilor, competitia, strategia de preturi si cea de promovare
 • Incearca sa ai o cat mai buna intelegere a aspectelor legale sau incearca sa colaborezi cu un avocat, chiar si pe probleme punctuale, daca nu-ti permiti sa-l angajezi full-time
 • Intelege aspectele financiare ale afacerii tale, cum ar fi cash flow-ul sau ce sa faci daca te gandesti sa contractezi un credit
 • Pastreaza o evidenta stricta a produselor, serviciilor si a clientilor
 • Supravegheaza-ti, instruieste-ti si motiveaza-ti angajatii
 • Asigurat-te ca ai experienta, abilitatile si talentul necesare pentru a conduce afacerea
 • Planifica fiecare etapa a afacerii, de la inceput pana la sfarsit
 • Cunoaste in amanunt piata in care vrei sa activezi si defineste in mod obiectiv si realist ce cota de piata vrei sa obtii
 • Depune toate eforturile ca produsul sau serviciul pe care il oferi sa fie unic, competitiv sau la un pret mai mic in comparatie cu cel al competitiei
 • Nu subestima cheltuielile si nu supraestima veniturile
 • Ai grija sa ai ceva bani economisiti sau, eventual, o linie de credit pentru a-ti fi mai usor pe perioadele mai putin bune

Cele mai importante etape pentru inceperea unei afaceri

Inceperea unei afaceri in 8 pasi simpli

1. Stabileste daca esti pregatit

Cand alegi sa incepi o afacere  accepti ca  vor interveni schimbari in stilul tau de viata,  fiind necesara in acelasi timp si o sustinere financiara pe masura.

Reusita sau esecul afacerii tale depind de multi factori, inclusiv  de abilitatile tale antreprenoriale, initiativa, capacitatea de munca dar si de mediul economic sau de afaceri din zona in care doresti sa-ti incepi activitatea.

Verifica daca esti pregatit pentru a incepe o afacere si daca ai aptitudinile necesare pentru a incepe o afacere.

2. Evalueaza ideea de afaceri

Trebuie sa intelegi ca o afacere nu poate avea succes dacă nu creează ceva pentru care oamenii vor  dori sa plateasca.

Dacă esti serios si visezi  sa construiesti o afacere de succes, ar trebui să stii că cele mai importante  doua componente ale unei afaceri sunt: 1) clienții și 2) produsul. Fara produs  si clienti care sa-l cumpere, o afacere nu este o afacere reală, este doar o un teanc de acte si formulare.

Singurul mod in care poti sa stabilesti daca ideea ta va avea succes este de a face un studiu de piata. Verifica informatiile despre industrie, intocmeste o analiza a competitorilor si alcatuieste un profil al potentialilor clienti. Stabileste printr-o analiza SWOT  punctele tari, punctele slabe, oportunitatile si amenintarile  pe care le identifici pentru ideea ta de afaceri.

Analizeaza rezultatele studiului de piata in mod obiectiv. Daca studiul arata ca initiativa ta nu are sanse prea mari de reusita atunci poate ar fi mai bine sa continui.

Citeste si capitolul dedicat  fezabilitatii ideii de afacerii pentru mai multe informatii.

3. Realizeaza un plan de afaceri

Desi intial s-ar putea sa ti se para mult de lucru, un plan de afaceri bine facut poate salva timp si bani pe termen lung si te poate ajuta sa-ti asiguri finanatare sau sa inchei contracte noi.

Invata mai multe despre planul de afaceri  si utilizeaza modelul nostru pentru a-ti planifica afacerea.

4. Constituirea societatii comerciale

Dupa ce te-ai asigurat ca ai o idee de afaceri viabila, care asigura un produs sau serviciu pe care clientii vor dori sa-l cumpere,  trebuie sa indeplinesti una din cerintele legale cu privire la constituirea socitatilor comerciale. Verifica ce structura legala se potriveste nevoilor tale de afaceri. Pe site-ul ONRC gasesti toate informatiile de care ai nevoie cu privire la inregistrarea unei afaceri.