Studiul De Fezabilitate (Ghid Gratuit)

Studiul de fezabilitate – definitie

După cum sugereaza si denumirea, o analiza de fezabilitate este utilizata pentru a determina viabilitatea unei idei, asigurarea ca o afacere sau un proiect este fezabil din punct de vedere economic, legal sau tehnic.

Realizarea un studiu de fezabilitate ar trebui sa-ti indice daca ideea ta de afaceri merita investitia.

In unele cazuri, este posibil ca o idea de afaceri sa nu fie fezabila. din diverse motive, printre cele mai importante fiind necesitatea alocarii unor resurse prea mari sau costurile implementarii ideii de afaceri fiind prea mari comparativ cu profiturile preconizate.

Un studiu bine conceput trebuie sa realizeze descrierea produsului sau serviciului oferit de afacerea ta, detalii privind operatiunile si managementul, strategii de marketing, date financiare, cerinte legale si obligatii fiscale. In general, studiul de fezabilitate precede dezvoltarea tehnica si implementarea proiectului.

Tipuri de studii de fezabilitate

Fezabilitate tehnică

Aceasta evaluare se concentrează asupra resurselor tehnice disponibile.

Fezabilitate economica

Aceast evaluare implicA de obicei o analiza cost / beneficii a proiectului, ajutandu-te sa determini viabilitatea, costul și beneficiile asociate unui proiect inainte de alocarea resurselor financiare.

De asemenea, reprezinta o evaluare independentă a afacerii si confera credibilitate proiectului in fata unor potentiali investitori sau creditori. Iar tu poti  determina beneficiile economice pozitive oferite de noua idee de afaceri sau de noul produs.

Fezabilitate juridică

Aceasta evaluare determina daca ideea ta de afacerirespecta cerintele legale, cum ar fi legile privind zonarea, autorizatiile necesare, actele de protecție a datelor sau legile de socializare.

Fezabilitate operațională

Această evaluare analizeaza si stabileste  modul in care operationile afacerii tale pot fi afectate sau nu de implementarea unui nou produs.

Planificarea fezabilității

Studiu de fezabilitate este poate cea mai importanta faza pentru succesul implementarii ideii de afaceri. Cand au fost examinate toate aspectele de mai sus, studiul de fezabilitate ajută la identificarea oricaror constrangeri cu care se poate confrunta afacerea ta, inclusiv:

  • Constrangeri interne: tehnice, tehnologie, bugete, resurse financiare, de marketing, export etc.
  • Constrangeri externe: logistică, mediu, legi și regulamente etc.

Descarca gratuit! Completeaza numele tau si adresa de email in formularul de mai jos pentru a accesa gratuit modelul studiului de fezabilitate, propus de www.antreprenoriat101.ro

Model Studiu Fezabilitate

CE SA FACI IN CONTINUARE

Citeste si:

Analiza SWOT