Studiul De Piata – Principii De Baza

Intelege-ti Cientii Si Piata In Care Actionezi

Studiul de piata este un instrument deosebit de important pentru planificare afacerii. Acesta are ca scop colectarea informatiilor necesare pentru stabilirea profilului clientilor, pentru intelegerea  schimbarilor survenite in piata in care doresti sa actionezi, dar iti poate oferi date importante cu privire la concurenta si la modul acesteia de a actiona. Studiul de piata este un pas critic in activitatea de planificare daca doresti sa incepi  sau sa extinzi o afacere.

Piata in care o afacere actioneaza poate fi foarte dinamica. Schimbarile economice, modificarile demografice, legislative, intrarea unor noi jucatori pe piata, dar si comportamentul clientilor au impact direct asupara tuturor aspectelor afacerii si pot determina daca aceasta va avea sau nu succes.

Studiul de piata te poate ajuta sa:

 • Stabilesti profilul clientilor si ce produse sau servicii isi doresc acestia
 • Unde sa iti alegi locatia afacerii
 • Sa intelegi daca produsele si serviciile tale raspund cerintelor pietei
 • Stabilirea preturilor si a strategiilor de promovare
 • Sa-ti intelgi competitia si trendurile in industrie
 • Sa identifici noi oportunitati
 • Sa intelegi riscurile afacerii tale si sa le micsorezi

Afacerile de succes fac studii de piata in mod regulat, acestea reprezentand, de fapt, fundamentul deciziilor de afaceri pe care firmele le iau. Poti sa dezvolti strategiile de marketing pe baza informatiilor obtinute despre produsele oferite de tine, despre clienti, competitie, industrie si despre provocarile industriei. Studiul de piata te poate ajuta, de asemenea, sa identifici acele zone din afacerea ta care pot fi actualizate sau modificate.

Cum Sa Realizezi Studiul De Piata?

Pleaca la drum avand clar stabilite obiectivele studiului de piata: ce informatii doresti sa obtii si de ce?

Fiind sigur ce raspunsuri doresti sa obtii, stabileste ce tehnici vei utiliza pentru colectarea informatiilor: cercetarea primara sau secundara:

Cercetarea Primara :

Colectezi informatiile direct de la clienti, utilizand focus grupurile, chestionarele, testarea directa a produselor etc. Poti apela la firme specializate sau poti colecta chiar tu datele de care ai nevoie, avand avantajul ca vei economisi sume importante de  bani si vei cunoaste in mod direct piata in care doresti sa incepi afacerea

Cercetarea Secundara:

Se refera la obtinerea de date si informatii care au fost deja colectate (informatii demografice, statistici etc) pe care sa le utilizezi in studiul de piata; Prin intermediul acestei metode se obtin informatii cu privire la: – situatia economica, trendureile economiei si ale industriei etc

Resurse pentru cercetarea secundara:

Ce Informatii Doresti Sa Obtii?

Prin realizarea cercetarii de piata iti doresti sa obtii informatii specifice cu privire la:

 1. Cine sunt clientii mei?

Cunoscand cine sunt clientii tai poti sa alegi in mod corect locatia afacerii, sa stabilesti preturile pentru produsele/serviciile tale si, n acelasi timp sa realizezi modul in care vei face vanzarile

2. Exista cerere pentru produsul/serviciul meu?

Asigura-te ca produsl/servicul tau raspunde nevoilor clientilor tai

3.Unde se afla clientii mei?

Stiind unde se afla clientii tai te va ajuta sa alegi locatia pentru afacerea ta, ce strategii de marketing si promovare vei utiliza.

4. Care este concurenta mea?

Stabileste care sunt principalii competitori si cerceteaza care sunt punctele lor slabe si unde acestia sunt mai buni ca tine, compara afacerea ta cu a lor si vezi care sunt aspectele pe care poti sa le imbunantesti sau care este avantajul tau competitiv.

Resurse pentru studiul concurentei

 • Materialele publicitare ale concurentei si listele de preturi
 • Directoare de afaceri
 • Magazinele concurentei (online si fizice)
 • Paginile de social media ale concurentei
 • Opiniile clientilor concurentei exprimate pe forumuri sau bloguri
 • Furnizori

5. Ce preturi sa practic?

Scopul afacerii tale trebuie sa fie cresterea profitului, ramanand in acelasi timp competitiv. Preturile pe care le practici sunt foarte importante pentru sucesul afacerii. Verifica ce preturi cere concurenta pentru produse/servicii similare si, foarte important, daca poti sa mentii preturile in timp.

Cum Utilizezi Studiul de Piata?

Studiul de piata este util in toate stadiile de dezvoltare ale unei afaceri. Daca esti la inceput, te poate ajuta sa stabilesti care este avantajul tau competitiv . Daca afacerea este intr-o etapa mai avansata, poti sa utilizezi studiul de piata pentru a dezvolta noi produse si servicii sau sa-ti identifici clientii tinta in mod eficient.

Pentru a face sa conteze studiul de piata, trebuie sa tragi concluzii si sa actionezi pe baza rezultatelor acestuia.

In acelasi timp, studiul de piata te poate ajuta sa identifici acele aspecte ale afacerii tale care trebuie actualizate sau schimbate. De exemplu, te pot ajuta sa:

 • Reanalizezi planul de afaceri
 • Actualizezi planul de vanzari si sa imbunatatesti strategiile de promovare
 • Imbunatatesti modul in care vinzi produsele si serviciile
 • Actualizezi produsele si serviciile

Cu cat actionezi mai repede pe baza rezultatelor studiului de piata, cu atat va avea de castigat afacerea ta. Pe parcursul timpului, piata , clientii si competitia se vor schimba. In acest sens, studiul de piata este relevant intr-un anumit moment. Multe firme cunosc faptul ca studierea pietei este un proces continuu care le ajuta sa tina pasul cu trendurile si competitia.

Studiul de piata reprezinta colectarea sistematica de informatii despre clienti, piata, industrie etc in vederea intelegerii nevoilor unui grup de potentiali clienti. Utilizeaza rezultatele otinute ca urmare a realizarii studiului de piata pentru a lua decizii documentate cu privire la afacerea ta, fie ca este vorba de inceperea acesteia, sau de realizarea strategiei de afaceri sau de identificarea bazei de clienti.

Studiului de piata este valoros pentru orice afacerea deoarece poate oferi informatii cruciale cu privire la directia pe care aceasta trebuie sa mearga, unde trebuie sa-si canalizeze resursele si eforturile pentru a obtine rezultatele dorite.

CE SA FACI IN CONTINUARE:

Citeste si:

Studiul De Piata – De Ce Este Important Pentru Afacerea Ta?

Avantajul competitiv al afacerii: cum te diferentiezi de concurenta

Obiectivele Studiului De Piata