Planul de Continuitate a Afacerii (Ghid Gratuit)

Planifica Acum Si Protejeaza-Ti Afacerea

Planul de Continuitate a Afacerii – Ghid Gratuit

O buna planificare in fata riscurilor asigura supravietuirea afacerii; Realizeza planul de continuitate a afacerii din timp si vei avea toate instrumentele necesare pentru asigurarea continuitatii activitatii in perioade de criza

Daca conduci o afacere, stii ca succesul nu vine cu usurinta.

Supravietuirea si rentabilitatea afacerilor necesita o buna planificare, un bun management, incredere in sine si munca asidua.

De asemenea, supravietuirea este asigurata si de o buna planificare pentru contracararea efectelor evenimentelor neasteptate atunci cand afacerea ta, pe langa presiunile pietei, trebuie sa faca fata si  unor situatii care nu pot fi controlate.

La un moment dat, este posibil ca si afacerea ta sa fie expusa unei crize (fie ca este provocata de un dezastru natural, incendiu, criza de sanatate etc), care poate avea implicatii atat la nivel profesional cat si la ce personal, afectand atat siguranta ta cat si a celor care colaboreaza cu tine, fie ca sunt salariati sau colaboratori.

Planificarea modului de raspuns la dezastru si asigurarea continuitatii afacerii tale  sunt unele din cele mai importante actiuni pe care trebuie sa le iei. Capacitatea afacerii tale de a-si reveni si de a se recupera post criza depinde de cat de bine ai planificat aceste aspecte.

Daca esti pregatit pentru un incident de orice fel, impactul acestuia va fi mai mic, recuperarea mai rapida si mai usoara asigurandu-ti o pozitie mai buna in piata, cu posibilitatea atingerii obiectivelor pe termen lung.

O buna planificare ca raspuns in fata unei crize are chiar avantaje: cresterea increderii clientilor si imbunatatirea reputatiei afacerii.

Ce sa faci?
 • Cunoaste-ti afacerea:  Intelege cum functioneaza afacerea ta si operatiunile vitale pentru a asigura functionarea continua;
 • Identifica riscurile:  Identifica riscurile cu care afacerea ta s-ar putea confrunta;
 • Analizeaza riscurile: Care este probabilitatea ca aceste riscuri sa apara?Care ar fi impactul?
 • Evaluaeaza riscurile: Analizeaza  riscurile si stabileste actiunile necesare pentru minimizarea acestora;
 • Stabileste un plan de urgenta: Realizeaza un plan pe baza caruia sa actionezi in perioada crizei si dupa;
 • Asigura continuitate afacerii: Planifica ce va trebui facut pentru ca afacerea ta sa fie din nou in functiune.
Concluzii

Planificarea securitatii afacerii tale ar trebui sa faca parte din activitatile tale de zi cu zi. O buna planificare inseamna o afacere buna. Analizand in mod regulat planurile de continuitate, vei avea sanse mari de minimiza riscurile, de a gestiona orice incident si de a merge mai departe.

Resurse

https://antreprenoriat101.ro a realizat un ghid pentru realizarea Planului de Continuitate a Afacerii care poate fi utilizat de antreprenorii care nu au timpul necesar sau resursele financiare pentru a apela la firme specializate in vederea intocmirii unui plan extensiv, necesar planificarii reluarii activitatii in cazul aparitiei unor crize care pot determina intreruperea operatiunilor zilnice.

Ghidul isi propune sa te ajute sa transpui teoria in practica, explicand pas cu pas cum poti implementa Planul de Continuitate a Afacerii tate.

Resursele prezentate in acest document sunt usor de utilizat, administrat si implementat. Astfel, poti sa aplici acelasi model de planificare pe care il utilizeaza si companiile mari, dar cu resurse mult mai mici din partea ta. Planul de Continuitate a Afacerii propus de noi este usor de utilizat si nu vei avea nevoie de cineva specializat pentru realizarea lui.

Descarca aici ghidul in format Word:

  CE SA FACI IN CONTINUARE

  Te-ar mai putea interesa si:

  COVID-19: Cash Flow Management – ghid gratuit

  COVID-19: Cash Flow Management

  Strategii Pentru a Rezista Problemelor de Cash Flow pe Timp de Criza

  Studiul De Piata – Principii De Baza