Cum Decizi Ce Afacere Sa Incepi?

Pune In Practica Idea De Afaceri

Cum decizi ce afacere sa incepi? Acum, daca ai stabilit ca esti pregatit pentru antreprenoriat si ai stabilit daca te incadrezi in profilul antreprenorului de succes, citeste si randurile de mai jos, unde poti gasi sfaturi utile care te pot ajuta sa alegi afacerea perfecta.

Din pacate, practica a demonstrat ca inceperea unei afaceri care nu se potriveste cunostintelor, stilului sau experientei antreprenorului este cea mai frecventa greseala. Am realizat o lista cu cele mai importante aspecte pe care sa le ai in vedere daca vrei sa fii sigur ca afacerea ta va avea succes:

 • Analizeaza bine orice idee de afacere. Asigura-te ca este cea potrivita pentru tine. Nu te entuziasma si incearca sa raspunzi la cat mai multe intrebari care te pot ajuta sa verifici daca esti in fata unei reale oportunitati sau mai poti astepta
 • Cand alegi ce afacere doresti sa incepi, gandeste-te si la potentialul ei de crestere pe termen mediu si lung. Verifica daca produsele sau serviciile pe care le oferi raspund nevoilor reale ale clientilor, in mod continuu si pe termen lung
 • Studiaza piata si dinamica ei, vezi ce trenduri sunt in industria in care vrei sa activezi si incearca sa previzionezi eventualele posibilitati de crestere
 • Evita sa incepi afaceri prea complicate. Daca simti ca nivelul de cunostiinte necesare sau cel al operatiunilor reprezinta o provocare pentru tine, mai bine asteapta si incearca sa gasesti o afacere care poate fi dezvoltata in timp. Ca o regula generala, aminteste-ti ca atunci cand ai experienta in domeniul in care doresti sa incepi o afacere, sansele de succes sunt mai mari
 • Alege afacerea cu gandul la concurenta. Este important sa intelegi daca viitoarea ta afacere poate face fata concurentei marilor magazine. De exemplu, multe magazine de cartier nu au reusit sa faca fata concurentei marilor lanturi de magazine care pot oferi clientilor o gama mult mai variata de produse, la preturi mult mai mici
 • Fa-ti calculele bine! Multe persoane renunta sa se mai gandeasca la inceperea unei afaceri considerand ca lipsa de capital reprezinta o piedica pentru aceasta. Totusi, cu o cercetare temeinica se pot gasi afaceri care necesita costuri de inceput rezonabile

In momentul in care citesti probabil ca te afli intr-una din cele trei etape ale procesului de alegere a celei mai bune afaceri:

 • Nu ai nicio o idee sau crezi ca ideea pe care o ai nu ti se potriveste
 • Ai o idee de afaceri dar nu esti sigur ca este viabila
 • Ai mai multe idei de afaceri, dar nu poti sa iei o decizie in ce directie vrei sa mergi

Iata cum poti sa analizezi ideea ta si cum poti decide ce afacere sa incepi:

Pasul 1. Stabileste care este motivul real pentru care doresti sa incepi o afacere:

 • Sa castigi mai multi bani
 • Sa-i ajuti pe altii
 • Sa creezi ceva
 • Sa fii propriul tau sef
 • Sa-t transformi pasiunea in afacere

Pasul 2: Cum iti doresti sa arate ziua ideala de munca:

 • Sa-ti petreci marea majoritate a timpului intr-un birou
 • Sa calatoresti si sa intalnesti mereu oameni noi
 • Sa lucrezi de acasa
 • Sa ai o afacere care sa iti aduca noi provocari in fiecare zi, cu activitati mai putin predictibile

Pasul 3. Renunta la ideea de „afacere perfecta”:

Nu insista in a alege ideea perfecta pentru afacera perfecta. Realitatea este ca drumul spre succesul unei afaceri sta in punerea ideii in practica. Alege o idee, de preferat una care a fost deja validata de piata si incepi imediat implementarea ei: ideea trebuie sa fie simpla, validata deja de piata (deci nu neaparat originala) si sa fie posibil sa o incepi imediat

Atentie: ideile cele mai riscante sunt cele pe care nu le-a mai incercat altcineva inainte, fie ca nu s-a mai gandint altcineva la ele, fie ca s-au gandit si altii, dar nu s-au dovedit profitabile.

Nu astepta ideea de afaceri perfecta: implica-te intr-o afacere care a fost acceptata de piata si construieste-o in asa fel incat sa adaugi avantajul tau competitiv care te va diferentia de concurenta si ofera clientilor produse si servicii de calitate.

Pasul 4. Alege o afacere simpla:

Practica a demonstrat ca afacerile complicate sunt cele mai expuse riscului de a nu functiona. De ce? Deoarece cu cat o afacere este mai complicata, cu atat exista aspecte care se pot complica si pot afecta intreaga afecere.

Gandeste-te sa oferi clientilor acel produs/serviciu pentru care acestia doresc sa plateasca. Din dorinta de a crea valoare adaugata, antreprenorii au tendinta de a complica lucrurile. Insa, valoarea se regaseste in rezultatul final,  in ceea ce oferi clientului si nu in gradul de complexitate al afecerii  sau al procesului de realizare a unui produs sau serviciu.

Pasul 5. Identifica o afacerea pe care sa o incepi imediat:

Pe langa faptul ca o afacere trebuie sa fie simpla, aceasta trebuie sa fie si usor de implementat. Sa o poti incepe imediat.

Renunta la ideea de a incepe afacerea cand crezi ca aceasta este perfecta. Testeaza la inceput: incepi cu costuri minime, verifica daca ideea se poate implementa, daca poate deveni profitabila si dupa ce ai aprobarea pietei poti sa incepi sa te dezvolti.

Pasul 6. Verifca daca afacerea ta poate deveni profitabila si se potriveste cu personalitatea ta:

O afacere devine profitabila  atunci cand pentru realizarea ei se intersecteaza mai multe aspecte: experienta si pasiunea ta cu ceea ce doresc oamenii sa cumpere.

Pentru a determina care este cea mai buna afacere pe care o poti incepe, incepi cu ce iti place, dupa gandeste-te ce experienta/abilitati ai si vezi ce produs/serviciu poti oferi clientilor si pe care acestia sa doreasca sa-l cumpere.  Si cel mai important, verifica daca afacerea astfel aleasa poate fi profitabila.

Pasul 7. Decide ce afacere sa incepi:

Stabileste o lista scurta cu afacerile pe care le poti incepe, tinand cont de profitabilitatea afacerii si de modul in care aceasta se potriveste cu personalitatea ta.

Este posibil sa-ti placa unele afaceri mai mult ca altele sau poti sa crezi ca unele afaceri sunt mai profitabile ca altele. Ar fi bine sa te gandesti, mai ales daca esti incepator in afaceri, sa alegi afacerea cu cel mai mare potential de profit.

Pasul 8. Pune in practica idea de afaceri:

Ai ales o afacere validata de piata, pe care alti antreprenori au implementat-o cu succes inaintea ta deci sansele tale sunt semnificativ mai mari.
Ai ales o afacere simpla, deci exista mai putine sanse sa gresesti, iar daca exista geseli, le poti corecta.
Ai ales o afacere pe care o poti incepe imediat deci nu mai amana.
Ai ales o afacere cu potential, care se potriveste experientei si pasiunilor tale .
Tu esti singurul care poate decide si poate face primul pas.

CE SA FACI IN CONTINUARE:

Citeste si:

10 Aspecte De Care Sa Tii Cont Atunci Cand Incepi O Afacere

Studiul De Piata – De Ce Este Important Pentru Afacerea Ta?

Avantajul competitiv al afacerii: cum te diferentiezi de concurenta