Profilul Unui Antreprenor De Succes

Calitati Care Definesc Un Antreprenor De Succes

Sa fii antreprenor de succes inseamna mai mult decat inceperea de noi afaceri in fiecare zi. Inseamna atitudinea corecta fata de afaceri, ambitie si hotarare pentru a obtine succesul mult dorit.

Antreprenorul de succes are  forta interioara care il ajuta sa reuseasca. Sa aruncam o privire asupra calitatilor unui antreprenor de succes:

  • Un antreprenor trebuie sa fie incantat de perspectiva muncii, sa aiba intotdeauna forta de care este nevoie pentru a reusi si pentru a depasi obstacolele
  • Sa aiba incredere in fortele proprii si sa fie realist cu privire la abilitatile sale profesionale si personale
  • Sa fie in cautarea de noi idei, sa fie inovativ si sa se reinventeze in mod constant. Sa fie deschis schimbarii si sa accepte ca aceasta este singura modalitate prin care poate progresa
  • Un antreprenor de succes, trebuie sa inteleaga cum sa combine educatia cu experienta in domeniul in care doreste sa inceapa o afacere. Bunul simt impreuna cu experienta sunt principalii factori care potenteaza „inteligenta antreprenoriala”. Nu este suficient sa aiba educatie formala ci trebuie sa inteleaga si domeniul in care va activa, sa identifice oportunitatile si sa aiba curajul de a le urma
  • Isi asuma riscuri. Un antreprenor de succes isi asuma decizii, uneori deloc usoare, si jongleaza cu situatiile incerte, hotarand rapid in ce directie merge. Orice decizie inseamna asumarea unui risc,  iar riscurile versus rezultate scontate trebuie cantarite cu foarte multa atentie si realism
  • Antreprenoriatul inseamna, de cele mai multe ori o aventura solitara. Astfel, antreprenorul trebuie sa aiba incredere in fortele si deciziile proprii, fara sa caute  validarea ideilor din partea altor persoane
  • Un antreprenor de succes intelege nevoia de (auto)educatie continua
  • Are un bagaj cel putin minimal de cunostiinte in ceea ce priveste planificarea financiara, marketing si vanzari

Pasiunea, inventivitatea, capacitatea de a improviza și dorinta puternica de a reusi sunt calitati care definesc un antreprenor de succes.

CE SA FACI IN CONTINUARE

Citeste si: