Cash-flow COVID-19 (Ghid Gratuit)

PROIECTII CASH-FLOW (PLANIFICARE PENTRU SITUATII DE URGENTA SI DEZASTRU) COVID-19

Cash-flow COVID-19: Cum putem gestiona cash-flow-ul în timpul pandemiei?

Cele mai importante resurse pentru afacerea ta sunt cele financiare. Fără acestea afacerea nu poate rezista, deoarece îi va fi imposibil să țină în stare de funcționare toate procesele și sistemele care o fac să meargă mai departe.

Fără cash nu vei putea plăti furnizorii, deci nu vei avea ce să vinzi, nu-ți vei putea plăti angajații și colaboratorii, deci nu vei avea cum să funcționezi și exemplele pot continua. În același timp, dacă ești în situația fericită când dispui de resurse financiare, ai venituri suficiente pentru a asigura plata tuturor obligațiilor, dar nu acorzi suficientă atenție planificării, te poți afla în situația de a nu dispune de bani atunci când trebuie să faci achiziții vitale pentru afacere, rezultând practic o încetinire a dezvoltării afacerii tale.

Pentru o creștere susținută pe termen lung încercă să vinzi cât mai mult, transformând cât mai repede vânzările în numerar. Totodată, încearcă să mărești intervalele de timp între încasări și plăți pentru a crea rezerve de numerar.

Care sunt măsurile necesare gestionarii cash-flow COVID-19?

Gestionarea cash flow-ului în perioade de criză este cu atât mai importantă, deoarece este foarte important ca tocmai în astfel de situații să te concentrezi pe menținerea lichidității și implicit pe optimizarea cash-flow-ului.

Implementarea unei strategii eficiente de gestionare a cash-flow-ului poate fi cea mai importantă acțiune pe care o poți lua pentru a face față în momentele mai puțin ușoare cu care afacerea ta s-ar putea confrunta.

Am făcut o listă cu câteva măsuri pe care le poți lua pentru gestionarea cash-flow-ului în perioade de criză:

1. Monitorizează și administrează cu atenție sumele pe care trebuie să le încasezi

Vezi ce termene de plată ai acordat fiecărui client, dacă sesizezi cea mai mică problemă reanalizează limitele creditului furnizor sau chiar reziliază contractul dacă clientul nu își îndeplinește condițiile contractuale

2. Micșorează timpii de colectare a creanțelor și îmbunătățește procesul de colectare

3. Oferă disounturi

Pentru accelerarea colectării sumelor datorate și îmbunătățirea cash-flow-ului ia în considerare să oferi discounturi pentru clienții care pot face plăți anticipate

4. Implementează plățile anticipate

În cazul clienților care plătesc greu, solicită plata în avans, dacă nu pentru toată suma, măcar pentru 50% din aceasta

5. Redimensionează stocurile

Verifică foarte stocurile de care ai nevoie (vezi viteza de achiziție pentru fiecare produs) și ajustează-le în consecință

6. Determină nevoia de personal

Verifică dacă mai ai nevoie de același număr de angajați. Ai grijă să nu îți neglijezi clienții din cauza numărului scăzut de angajați. Dacă ai probleme cu plata salariilor, în aceste perioade poți apela la schemele de ajutor primite de la stat

7. Redimensionează cheltuielile

Redu cheltuielile acolo unde poți pentru a îmbunătăți fluxurile de numerar

8. Reanalizează contractele cu furnizorii

Verifică toate contractele cu toți furnizorii, vezi la care poți renunța sau renegocia

9. Negociază o linie de credit

Asigura-ți o linie de credit pe care să o poți utiliza doar la nevoie

10. Înțelege situația financiar – contabilă

Vorbește cu contabilul tău și încearcă să înțelegi toate aspectele financiar-contabile ale afacerii tale

11. Plătește la timp

Respectă toate termenele de plată, mai ales plătește la timp ratele la credite sau leasing pentru a evita penalizările și acumularea sumelor restante

12. Vorbește cu experții

Dacă nu te descurci, nu ezita să apelezi la experți

13. Ai grijă de clienții mari

Comunică în permanență cu clienții importanți pentru a fi la curent cu situația acestora. Îmbunătățește modurile în care îi contactezi și comunici cu aceștia pentru a păstra relațiile pe termen lung

14. Îmbunătățește vânzările

Nu uita că pentru îmbunătățirea cash-flow-ului, pe lângă colectarea sumelor datorate ai nevoie de vânzări. Astfel, revizuiește planul de vânzări și stabilește cum poți identifica și atrage noi clienți

Dacă afacerea ta nu  dispune de numerar nu va putea funcționa. Astfel, administrarea cash flow-ului este necesară pentru a știi cu siguranță când urmează să încasezi sau când trebuie să faci plăți. Te ajută să înțelegi cu să-ți gestionezi cheltuielile pentru a nu avea probleme de lichiditate.

Gestionarea fluxurilor de numerar este un element fundamental pentru gestionarea finanțelor afacerii dvs. Dacă ați scăzut acest lucru, atunci puteți începe să vă gândiți cum să vă dezvoltați cu adevărat afacerea, să vă îmbunătățiți marjele și profitul și să dezvoltați o afacere sănătoasă.

Revizuiește planificarea cash-flow-ului făcut înaintea crizei și adaptează-l în mod continuu conform noilor situații.

Abonează-te și poți avea acces gratuit la modelul de cash-flow adaptat crizei Covid-19

Descarca aici:

Model Cash-flow COVID-19

CE SĂ FACI ÎN CONTINUARE

Citește si

COVID-19: Cash Flow Management

Îmbunătățirea Cash Flow-ului In Timp De Criza

Planul de Continuitate a Afacerii (Ghid Gratuit)